Ingredience od A do Z

Chcete se dozvědět, co jednotlivé ingredience veterinárních receptur umí? Tady najdete úplně všechny!

Batáty

Zelenina velmi bohatá na vlákninu, vitaminy A a C, železo, vápník a beta-karoten. Je to ideální komplexní zdroj uhlohydrátů, který poskytuje energii na celý den.

Biotin

Vitamin ze skupiny B potřebný pro metabolizmus tuků, uhlohydrátů, bílkovin, mastných kyselin a neesenciálních aminokyselin. Vitamin rozpustný ve vodě, který podporuje zdravou kůži a srst.

Borůvky

Obsahují obrovské množství antioxidantů a jsou bohaté na vlákninu. To proto jsou borůvky jednoznačně považovány za superpotravinu.

Bramborový protein

Bílkovinná část brambor. Skvělý záložní zdroj proteinů v recepturách s vysokým obsahem bílkovin, aby mohl obsah popeloviny zůstat co nejnižší.

Brambory

Vysoce stravitelný zdroj uhlohydrátů. Ty poskytují energii pro každodenní aktivitu.

Citrát draselný

Draselná sůl kyseliny citronové, která do stravy dodává draslík.

Čekanka (sušený kořen)

Zdroj uhlohydrátů, který může lehce fermentovat. Fermentace čekankového kořene v tlustém střevě vytváří krátké řetězce mastných kyselin, které jsou energetickým zdrojem pro kolonocyty (buňky vnitřní strany tlustého střeva) a dobré bakterie ve střevě.

Čepelatka

Mořská řasa, která je zdrojem vlákniny a jodu.

Čočka

Luštěnina, která je v recepturách krmiv pro mazlíčky nová. Luštěniny obsahují bílkoviny, vlákninu a uhlohydráty a jsou tak pro mazly velice výživné.

Dikalcium fosfát

Minerální zdroj vápníku a fosforu, dvou esenciálních živin.

Doplněk vitaminu A

Aktivní zdroj vitaminu A, který je důležitý hlavně pro kočky. Psí organizmus totiž dokáže přeměnit neaktivní vitamin A (beta-karoten) na aktivní vitamin A. Je nutný pro reprodukci, vidění, správnou stavbu kosterní soustavy a zubů, imunitu a soudržnost tkání.

Doplněk vitaminu B12

Jediný vitamin B, který tělo dokáže uchovávat. Nutný pro tvorbu červených krvinek a normální funkci nervové soustavy.

Doplněk vitaminu D3

Doplňkový zdroj vitaminu D3, esenciální vitaminová živina.

Doplněk vitaminu E

Pomáhá chránit buněčné membrány, reguluje mezibuněčné dýchání a imunitní funkce.

Dýně

Tato tykev vděčí za svou oranžovou barvu beta-karotenu, velmi silnému antioxidantu. Je také velmi bohatá na vitamin C, draslík a vlákninu. Vláknina, která podporuje zdravé zažívání, je její největší předností.

Extrakt z Yucca Schidigera

Rostlinný extrakt, který podporuje zdravé zažívání.

Glukosamin hydrochlorid

Stavební kámen pro zdravé klouby. Získává se ze skořápek krevet, humrů a krabů.

Hnědá rýže

Celozrnná hnědá rýže rozemletá na prášek. Celá zrna jsou metabolizována pomaleji a poskytují tak stálou dodávku energie během dne. Zdroj vlákniny, uhlohydrátů a vitaminu B.

Hrách

Hrách, ať už zelený, nebo žlutý, je vysoce výživná luštěnina, který obsahuje hodně proteinů, škrobu a vlákniny a je bohatá na vitaminy a minerály.

Hrachová mouka

Celý hrách rozemletý do konzistence mouky. Skvělý zdroj bílkovin a uhlohydrátů.

Hydrogensíran sodný

Látka, která skvěle okyseluje moč. Tato ingredience je obsažena v recepturách pro dospělé kočky a pomáhá moči udržet si rozmezí kyselosti pH 6,1 - 6,4.

Hydrolyzovaný losos

Losos, který byl pomocí enzymů upraven tak, aby se v něm obsažené proteiny rozložily na menší části. Imunitní systém je tak nevyhodnotí jako alergeny.

Chia semínko

Chia semínko obsahuje bílkoviny, vlákninu a tuk a je bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Je taky dobrým zdrojem minerálů, protože obsahuje vápník, mangan a fosfor.

Chlorid cholinu

Vitamin skupiny B. Cholin je potřebný pro normální funkci nervového systému, zdravý růst mláďat a ochranu ledvin. Může se syntetizovat v játrech, ale i tak je nutné ho dodávat ve stravě.

Chondroitin sulfát

Jedná se o stavební blok všech chrupavek. Také pomáhá blokovat škodlivé enzymy, aby nepoškozovaly chrupavku.

Jehněčí moučka

Jehněčí se vaří a pak je namleto do jemné konzistence. Vysoce stravitelný zdroj bílkovin a minerálů.

Jodid draselný

Draselná sůl je potřebná pro hospodaření těla s tekutinami, přenos nervových vzruchů (včetně normálního srdečního rytmu) a určitých metabolických procesů. Draslík je hlavním elektrolytem v mezibuněčné tekutině.

Kapusta

Košťálová zelenina, která má extrémně nízký počet kalorií a obsahuje veliké množství vitaminu A a C.

Kokos

Toto tropické ovoce je bohaté na vlákninu a tuk a je dobrým zdrojem omega-6 mastných kyselin. Také obsahuje mnoho vitaminů a draslíku.

Kuřecí maso

Kuřecí je vysoce stravitelné maso a navíc představuje libový protein, který zlepšuje chuť krmiva.

Kuřecí moučka

Kuře se vaří a pak je namleto do jemné konzistence. Vysoce stravitelný zdroj bílkovin a minerálů.

Kyselina askorbová

Vitamin C, antioxidační vitamin. Není esenciálním vitaminem pro psy a kočky, protože si potřebné množství dokážou vyprodukovat sami.

Kyselina listová

Vitamin ze skupiny B rozpustný ve vodě. Je nezbytný pro tvorbu červených krvinek a pro normální funkci nervového systému a reprodukci (vývoj plodu).

L-karnitin

Látka podobná vitaminu, která pomáhá udržet normální metabolizmus. To podporuje tělo ve spalování tuku pro získání energie a zároveň normalizaci hladiny cukru v krvi. Také pomáhá štěňatům velkých plemen udržet si atletickou postavu a silné kosti.

Lněné semínko

Rostlinný zdroj omega-3 mastných kyselin, který je navíc velmi chutný.

Lososový olej

Olej extrahovaný z lososa. Mořské oleje jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA.

Menhadenový rybí olej (konzervovaný směsí tokoferolů)

Olej získávaný z ryby menhaden. Tento mořský olej je bohatý na omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA.

Methionin

Esenciální aminokyselina, která obsahuje síru. Důležitý pro psy, ale nutný hlavně pro kočky, jejichž organizmus vyžaduje této aminokyseliny více. Je to také látka, která okyseluje moč.

Moučka z krocana

Krocaní maso se vaří a pak je namleto do jemné konzistence. Vysoce stravitelný zdroj bílkovin a minerálů.

Moučka z mořských ryb

Malé mořské ryby, jako je ryba menhaden, se vaří a pak jsou namlety do jemné konzistence. Vysoce stravitelný zdroj bílkovin a minerálů. Mořské ryby navíc krmiva obohacují omega-3 mastnými kyselinami DHA a EPA.

Mrkev

Mrkev je bohatá na vitamin A a jako batáty a dýně vděčí za svou barvu beta-karotenu, velmi silnému antioxidantu.

Niacin

Vitamin B3. Důležitý pro zdravou srst, nervový systém a energetický metabolizmus.

Oxid manganatý

Tato forma manganu je potřebná pro správnou tvorbu kostí, růst a reprodukci. Mangan 
je mikrominerál, který funguje jako součást několika buněčných enzymů katalyzujících metabolické reakce.

Pantothenát vápenatý

Vitamin B, který je zdrojem kyseliny pantothenové. Tento vitamin je nezbytný pro normální funkci střeva, růst a barvu srsti.

Papája

Tropické ovoce, které je bohaté na vitamin A a C a zároveň má málo kalorií.

Pomeranč

Pomeranče jsou bohatým zdrojem vitaminu C.

Prášková celulóza

Rostlinný zdroj vlákniny. Tato ingredience je vysoce rafinovaná a má formu bílého prášku, který recepturám poskytuje nerozpustnou vlákninu. Účel nerozpustné vlákniny je snížit objem kalorií nebo lépe kontrolovat bezoáry u koček (nestrávené kusy potravy, např. chlupy ve formě chomáčů).

Proteinát manganu

Chelatovaná forma manganu. Mangan je důležitý pro správný růst kostí, růst a reprodukci. Chelatované minerály se vážou na aminokyseliny pro lepší vstřebávání z trávicího traktu.

Proteinát mědi

Chelatovaná forma mědi. Měď je důležitým minerálem pro udržení barvy srsti a také reguluje reprodukci u koček. Chelatované minerály se vážou na aminokyseliny pro lepší vstřebávání z trávicího traktu.

Proteinát zinku

Chelatovaná forma zinku. Zinek je nezbytný pro tvorbu proteinů v těle, normální imunitní funkci organizmu, hojení kůže a zranění, růst a reprodukci. Chelatované minerály se vážou na aminokyseliny pro lepší vstřebávání z trávicího traktu.

Proteinát železa

Chelatovaná forma železa. Je nezbytný pro transport kyslíku po celém těle. Chelatované minerály se vážou na aminokyseliny pro lepší vstřebávání z trávicího traktu.

Přírodní dochucovadlo

Ingredience přidávaná do receptur pro zintenzivnění chuti pro mazlíčka. Neobsahuje glutaman sodný.

Přírodní lososová příchuť

Tato ingredience je patentovanou směsí lososa, koření a bylinek a slouží ke zvýraznění chuti granulovaných krmiv pro mazlíčky. Neobsahuje glutaman sodný.

Psyliový lusk

Sušený, vyčištěný vnější obal psyliových semen. Jedná se o dobrý zdroj vlákniny.

Pyridoxin hydrochlorid

Vitamin B6. Rozpustný ve vodě. Nezbytný pro tvorbu krvinek a funkčnost nervového systému.

Quinoa

Quinoa je zrno s vysokým obsahem vlákniny a bílkovin. Je také bohatá na vitaminy B, živiny důležité pro mnoho životních funkcí vaše mazlíčka.

Rajčatové mláto

Zdroj rozpustné vlákniny, který podporuje zdravé trávení a vede k pevné stolici. Dodává vitamin C, lykopen a další důležité antioxidanty.

Riboflavin

Vitamin B2, rozpustný ve vodě. Tento vitamin je nezbytný pro funkčnost nervového systému, využívání energie, zdravou kůži a srst a opravu tkáně.

Seleničitan sodný

Forma selenu, esenciální stopový minerál nezbytný pro normální funkci imunitního systému a reprodukci.

Síran manganatý

Manganatá sůl kyseliny sírové je potřebná pro správnou tvorbu kostí, růst a reprodukci. Mangan je mikrominerál, který funguje jako součást několika buněčných enzymů katalyzujících metabolické reakce.

Síran měďnatý

Anorganická forma mědi, tělu potřebný minerál. Měď se podílí na správné reprodukci a je důležitá pro normální pigmentaci srsti.

Síran zinečnatý

Nechelatovaná forma zinku. Zinek je nezbytný pro tvorbu proteinů v těle, normální imunitní funkci organizmu, hojení kůže a zranění, růst a reprodukci.

Síran železnatý

Anorganická forma železa přidávaná na krmiv pro zvýšení obsahu železa. Železo je zodpovědné za transport kyslíku do celého těla.

Slunečnicový olej

Čištěný olej ze slunečnic, skvělý zdroj omega-3 mastných kyselin.

Sušený produkt fermentace bifidobacterium animalis

Probiotikum neboli prospěšné bakterie pro podporu zdravého trávení. Je to složka patentovaných směsí probiotik Diamond Pet Foods K9 Strain® Probiotics a Viables®Probiotics.

Sušený produkt fermentace Lactobacillus acidophilus

Probiotikum neboli prospěšné bakterie pro podporu zdravého trávení. Je to složka patentovaných směsí probiotik Diamond Pet Foods K9 Strain® Probiotics a Viables®Probiotics.

Sušený produkt fermentace Lactobacillus reuteri

Probiotikum neboli prospěšné bakterie pro podporu zdravého trávení. Je to složka patentovaných směsí probiotik Diamond Pet Foods K9 Strain® Probiotics a Viables®Probiotics.

Špenát

Populární zelená listová zelenina napěchovaná vitaminem A a K. Zelené listy jsou také bohaté na antioxidanty.

Taurin

Aminokyselina, která je nutná pro zdravé oči a srdce.

Thiamin

Vitamin B1. Nutný pro metabolizmus bílkovin a uhlohydrátů a také pro udržení normální funkce nervové soustavy.

Uhličitan vápenatý

Minerální zdroj vápníku, esenciální živiny.

Vejce / vaječný produkt

Vařená a sušená celá vejce.

Zázvor

Sušený prášek získávaný z kořene zázvoru.

 


Kam dál?

Kdyby vás zajímalo více informací o výživě mazlíčků, začtěte se do našeho blogu!


Udělejte svému mazlíčkovi radost!

Nakupte v e-shopu
Hájek Pet Food
Seznamte se s naší firmou.
Řada Diamond CARE
Zjistěte více o speciální řadě CARE.
Jak se starat o mazlíčka?
Porozumějte zdraví vaše přítele ještě lépe.
Jste velkoobchodník?
Podívejte se do našeho B2B e-shopu.